Изложба на художника Юрий Ковачев, озаглавена „Трансформации на красотата“, ще бъде представена в столичната галерия „Милениум“.
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к
Изложбата „Няма само един път“, представяща фрагмент от колекция „Илиян Дончев“, може да бъде разгледана в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък. Това е втората експозиция от платформата на културния институт „Търсачите“, в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции. В настоящата изложба, която ще остане в галерията до 13 ноември, са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Програмата „Търсачите“ се опитва да изгради мостове между света на изкуството и държавните институции с онези хора, без които светът на изкуството е немислим, а именно колекционерите, каза по време на откриването директорът на галерията и уредник на изложбата д-р Пламен Петров. Той посочи, че колекционирането на изкуство е особен вид заним
Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.
Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.
На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.
Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Експозицията ще бъде открита на 3 декември проф. д.н. Любомир Стойков – изкуствовед, естет и преподавател в Националната художествена академия и ще продължи до 7 януари, съобщават от екипа.
В изложбата са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Домакини са Анна и Васил Банови - меценати и мениджъри на галерията, отбелязват от екипа.
„Тази изложба изпраща ясно послание към всички хора: да се вглеждаме в красотата и в нейните различни измерения. А това означава – да се наслаждаваме, да я ценим и да я опазваме. Красота има навсякъде – в морето (бурно или спокойно), в планината, в балета и в спомените ни. Нека да отворим душите си за нея, защото тя ни облагородява и спасява от злините на днешния ден“, казва авторът.
„Юрий Ковачев ни предлага истинска мозайка от свои импресии – впечатляващи и въздействащи картини, рисувани с масло и шпакла. Верен на своя стил, художникът разкрива трансформациите на красотата, вдъхновен от Родопите и Стара планина, морето и изкуството, старинната софийска градска аура и собствените си видения. Произведенията му са достъпни и разбираеми за най-широка публика. Те показват трайната му ориентация към класическите сюжети, идеи и мотиви. Той е верен на себе си и на своята дългогодишна представа за хармония и контраст между човека и природата, между стереотипа и различността. Желая му успех“, казва проф. Стойков.
„За трети път галерия „Милениум“ има удоволствието да представи живописните творби на обичания наш художник Юрий Ковачев. Картините са вдъхновяващи, зареждащи с енергия и жизненост. Нарисувани са със замах, импулсивно, експресивно и са умело положени цветови наслоявания в характерната за твореца гама – топла и пастелна, създаваща уют. Съчетанието на тази цветна еуфория с финото и деликатно докосване на тънката четка на художника при портретите е уникалната негова особеност. Изложбата „Трансформации на красотата“ със своите очарователни картини създава весело предколедно настроение“, посочва Анна Банова.
Художникът Ангел Герджиков ще открие своя нова самостоятелна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Летни следобеди", а вернисажът е предвиден за 14 ноември, съобщиха от галерията.
Роден в Пловдив през 1969 г., Ангел Герджиков завършва Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". През 1988 г. продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където следва до 1995 г. специалност "Живопис" в класа на проф. Никола Русчуклиев.
Герджиков е член на Дружеството на пловдивските художници и вече има зад гърба си над 25 самостоятелни изложби и многобройни участия в общи експозиции. Носител е на наградата "Пловдив" за постижения в живописта за 2019 г., допълват в информацията за него от бургаската галерия.
Братятя Лиъм и Ноел Галахър засилват спекулациите около слуховете за събирането на тяхната рок група „Оейзис“, разпаднала се преди 15 години, предаде ДПА.
В профилите на музикалните изпълнители в Инстаграм бе публикуван кратък видеоклип с надпис в стила на логото на „Оейзис“. Във видеото на черен фон е изписана датата „27.08.24“, след което тя изчезва и се появява надписа „8 сутринта“.
Слуховете за събиране на групата се разпространяват от години, но напоследък се засилиха на фона на по-добрите взаимоотношения между двамата братя.
В репортаж за „Съндей таймс“ се цитират източници от бранша, които казват, че братята ще изнесат поредица от концерти през следващата година, включително на лондонския стадион „Уембли“ и манчестърския „Хийтън парк“.
Групата &b
Френската група Reaven представи новия си албум For Tomorrow на откритата сцена "Арт лято" във Велико Търново. В старата столица музикантите пристигнаха след участието си на фестивала Open Buzludzha и преди гостуването си на Varna Street Food Park.
На великотърновската публика, сред която имаше и чужденци, Reaven предложиха характерния си инди рок звук с мелодии, преминаващи от акустични версии през танцувални поп мелодии до мощно рок звучене. Четиримата приятели Ромео (вокал и китара), Винс (барабани и бек вокал), Андре (клавир и беквокал) и Руди (бас и беквокал) изсвириха и най-новия си сингъл Never Let Me Go.
Новият албум на групата вече е представен на турнета в 15 европейски страни, а отделни песни са включени в плейлистите на радиостанции от 45 държави, посочиха организаторите на концерта. Във Велико Търново групата гостува за втори път, като час
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника.
Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.
Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата.
„Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България“. Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 – 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и от
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Днес програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.
Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.
На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.
На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.
На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа
Юрий Ковачев е роден през 1961 г. в Русе. Първият му учител е художникът Кирил Станчев. През 1990 г. завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия в София с магистърска степен по архитектура. През периода 1992-1998 г. работи като асистент-професор, след което напуска университета, за да посвети живота си на живописта. През 2000 г. Ковачев прави първата си самостоятелна изложба. Негови картините са притежание на частни колекции и публични институции в страна и чужбина.
/ВСР